Najnowsze artykuły

7 holograficznych pomadek do stosowania w...

Chociaż nie szalejemy z powodu obsesji na punkcie jednorożców, która obecnie krąży w sieci, nie oznacza to, że nie lubimy wprowadzać odrobiny zabawy do...

Czytaj Więcej

Żółte paznokcie po akrylu: Przyczyny i leczenie

Lucas Ottone / Stocksy / Byrdie

W tym artykule

Czym są gwoździe akrylowe? Co powoduje przebarwienia po usunięciu paznokci akrylowych? Opcje leczenia Kiedy należy zgłosić się do lekarza Ostatnia wskazówka

Paznokcie akrylowe dodadzą Twojemu wyglądowi czegoś ekstra - dosłownie wyniosą Twoje paznokcie na nowy poziom. Na długo przed żelami akryl był standardem, jeśli chodzi o wystawny i trwały wygląd paznokci. Ale jest pewien szkopuł: akryl często może uszkodzić twoje naturalne paznokcie, powodując ich żółknięcie.

Udaliśmy się prosto do ekspertów w dziedzinie paznokci - pedicurzystki Marceli Correa i dermatologa Michele Green, MD - aby sprawdzić, jak dochodzi do żółknięcia paznokci po akrylach, co można z tym zrobić i jakie są możliwości leczenia. Przeczytaj, co nam powiedziały.

Poznaj eksperta

  • Marcela Correa jest pedicurzystką medyczną i właścicielką Medi Pedi NYC.
  • Michele Green, MD, jest wiodącym dermatologiem kosmetycznym z certyfikatem, który zajmuje się paznokciami w swojej nowojorskiej praktyce.

Co to są paznokcie akrylowe?

Correa wyjaśnia, że akryl "tworzy się poprzez zmieszanie płynnego monomeru i sproszkowanego polimeru w celu utworzenia nadającej się do formowania pasty, która po utwardzeniu i odpowiednim ukształtowaniu może imitować wygląd prawdziwego paznokcia". Green zauważa, że w procesie akrylowania stosuje się jeszcze jedną substancję chemiczną - metakrylan etylu (EMA). "EMA jest substancją klejącą, która pozwala sztucznym paznokciom formować się i przylegać do naturalnych paznokci" - mówi. "EMA jest obecnie najczęściej spotykany w produktach do paznokci akrylowych i jest bezpieczny w użyciu. Metakrylan metylu (MMA) to kolejny środek wiążący stosowany w produktach do paznokci."

Green kontynuuje: "Wykazano, że ten monomer powoduje podrażnienia i problemy z oddychaniem wynikające z ciągłego wdychania szkodliwych substancji chemicznych, a także reakcje alergiczne, takie jak kontaktowe zapalenie skóry". Dodaje, że "FDA wycofała z rynku produkty zawierające 100 procent monomeru MMA, chociaż nie ma przepisów, które wyraźnie zabraniałyby stosowania MMA w produktach kosmetycznych."

Correa mówi, że popularność paznokci akrylowych wynika z ich estetyki i wykonania. "Akryl jest obecnie bardzo popularny, zwłaszcza w przypadku paznokci, ze względu na łatwość formowania w dowolną długość i kształt. Pozwala to na większą swobodę, jeśli chodzi o kreatywne kształtowanie mody na paznokciach". Correa zauważa, że niektórzy ludzie używają akrylu także na paznokciach u stóp. "W przypadku paznokci u stóp akryle służą do zakrywania lub ukrywania paznokci, które zazwyczaj są popękane lub złamane".

Co powoduje przebarwienia po usunięciu paznokci akrylowych?

Paznokcie często mogą być barometrem ogólnego stanu zdrowia, jak twierdzi Green. "Przebarwienie naturalnego paznokcia może oznaczać, że mamy do czynienia z infekcją lub grzybicą paznokci" - mówi Green. "Jeśli paznokieć nadal jest żółty, może to wskazywać na coś poważniejszego, na przykład na niedobór witamin lub minerałów. W niektórych przypadkach paznokcie, które pozostają żółte pomimo leczenia, mogą być objawem chorób tarczycy, łuszczycy lub cukrzycy." Czytaj dalej, aby poznać niektóre z najczęstszych powodów żółknięcia paznokci po akrylach.

Zakażenie grzybicze

Infekcja grzybicza jest najczęstszą przyczyną żółknięcia paznokci, według naszych ekspertów. "Grzybica paznokci, znana również jako onychomikoza, jest wywoływana przez rodzaj grzybów zwanych dermatofitami" - wyjaśnia Green. "Gatunki, które najczęściej wywołują grzybicę paznokci w Stanach Zjednoczonych to Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes i Epidermophyton floccosum. Zakażenie grzybicą paznokci zaczyna się jako biała lub żółta plamka pod czubkiem paznokcia u rąk lub nóg."

Jeśli infekcja grzybicza rozwinęła się podczas noszenia akrylu, niewłaściwe jego usunięcie może pogorszyć sytuację. "Często niewłaściwe usunięcie paznokcia akrylowego powoduje uszkodzenie naturalnych paznokci znajdujących się pod nim" - mówi Green. "Proces usuwania wymaga dużego opiłowania i użycia środków chemicznych. Jeśli paznokcie zostaną spiłowane zbyt mocno, staną się cienkie i słabe. Ponadto, niskiej jakości zmywacze mogą podrażniać skórę wokół paznokcia." Zauważa ona, że podczas usuwania lub czyszczenia paznokci najlepiej jest używać zmywacza bezacetonowego. "Użycie tradycyjnego zmywacza acetonowego może pogłębić żółknięcie".

Jak twierdzi Green, w miarę postępu infekcji grzybiczej paznokci, żółte przebarwienia nie są jedynym objawem. "Może to spowodować odbarwienie paznokcia, a także zgrubienie i kruszenie się paznokci na brzegach. Inne objawy grzybicy paznokci to zniekształcony kształt, nieprzyjemny zapach lub łamliwa i krucha struktura."

Odwodnienie

Tak jak skóra może być odwodniona, tak i paznokcie mogą być odwodnione. "Przebarwienia paznokci często powstają, ponieważ paznokcie są odwodnione od wszystkich substancji chemicznych" - zauważa Correa. Green dodaje, że czasami substancje chemiczne wchodzące w skład akrylu mogą być naruszone, co jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo żółknięcia. "Jeśli stary monomer zostanie zmieszany z nowym monomerem, nawet jeśli jest to ta sama marka, może to zmniejszyć integralność produktu, ponieważ substancje chemiczne z czasem wchodzą w reakcję w pojemnikach" - mówi.

Plamy

Według Green'a paznokcie mogą być poplamione przez lakier, choć zazwyczaj dotyczy to paznokci naturalnych. Dodaje ona, że palenie papierosów może powodować żółknięcie paznokci akrylowych lub po nich. "Nikotyna przyczynia się do żółknięcia paznokci, dlatego podczas palenia najlepiej jest nosić rękawiczki, zamienić papierosy na papierośnicę lub waporyzator albo w ogóle unikać palenia".

Opcje leczenia

Chociaż Green zauważa, że nie ma prawdziwej "metody leczenia przebarwień paznokci, ponieważ często ustępują one samoistnie", jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć efekt żółknięcia. Należy pamiętać, że jeśli infekcja grzybicza utrzymuje się, należy skorzystać z pomocy dermatologa.

Kuracja nasączająca paznokcie

Zarówno Correa, jak i Green zalecają stosowanie kuracji polegającej na moczeniu paznokci w celu zmniejszenia widoczności efektu zażółcenia. Green zaleca moczenie paznokci w roztworze nadtlenku wodoru, aby zmniejszyć zażółcenie. "Namocz paznokcie w rozcieńczonym nadtlenku wodoru. Roztwór powinien mieć proporcje 1:3, czyli składać się z jednej części nadtlenku i trzech części wody."

Po namoczeniu paznokci, Correa zaleca nawilżanie. "Nawilżanie jest kluczowe, jeśli chodzi o wyhodowanie zdrowych, pięknych paznokci. Proponuję Gehwol's Nail Care (25 dolarów), aby je wzmocnić." Ona również sugeruje DIY remedium w postaci domowej roboty pasty. "Świetnym duetem jest oliwa z oliwek extra virgin zmieszana z posiekanym czosnkiem. Stosuj ją na paznokcie raz w tygodniu. Czosnek zawiera selen, który wspomaga wzrost i siłę paznokci, a witamina E [zawarta w oliwie] dodaje im nawilżenia."

Doustne lub miejscowe leki przeciwgrzybicze

Jeśli żółknięcie paznokci jest spowodowane infekcją grzybiczą, najlepszym sposobem leczenia, według naszych ekspertów, jest konsultacja z dermatologiem, aby upewnić się, że stosujesz odpowiednie leczenie konkretnego grzyba. "Wszelkie oznaki infekcji grzybiczej na paznokciach powinny być leczone lekami przeciwgrzybiczymi, zarówno miejscowymi, jak i doustnymi. Bardzo zalecana jest wizyta u dermatologa, aby można było zrobić posiew paznokci w celu określenia dokładnego rodzaju grzyba, a leczenie [może być] dostosowane do tego, co najlepiej działa w zwalczaniu konkretnego grzyba."

Rób przerwy od noszenia akrylu

Nasi eksperci sugerują, aby w przypadku wystąpienia przebarwień robić przerwy w noszeniu akryli. "Najpierw usuń akryl i nie maluj paznokci lakierem (zwłaszcza żelowym) przez co najmniej dwa do trzech tygodni" - mówi Correa. Zaleca ona, aby w tym okresie powstrzymać się od moczenia paznokci. "Paznokcie dotknięte problemem powinny być zakryte podczas brania prysznica lub zamoczenia ich w ogóle. Sugeruję użycie Fungi Fix Hypoallergenic Sleeves (25 dolarów), aby utrzymać wilgoć na zewnątrz, podczas gdy paznokieć rośnie."

Green zaleca, aby "po trzech miesiącach ciągłego noszenia paznokci akrylowych zrobić dwu- lub trzymiesięczną przerwę od akrylu i dać szansę naturalnym paznokciom na wzmocnienie."

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Zgłoś się do dermatologa, jeśli - jak pisze Green - "żółknięcie paznokci utrzymuje się po odrośnięciu nowych paznokci, zastosowaniu domowych sposobów i upływie czasu". Oznaki infekcji grzybiczej to dobry znak, że wizyta u dermatologa jest wskazana. Correa zauważa, że jeśli dochodzi do kruszenia się paznokci lub jeśli paznokcie "wydają się być coraz bardziej oderwane", czas skonsultować się z dermatologiem.

Wnioski końcowe

Oprócz żółknięcia, akryl może stwarzać kilka zagrożeń dla zdrowia paznokci. Według Green, "nakładanie akrylu wymaga, by powierzchnia paznokcia była szorstka". Technicy opiłowują i polerują powierzchnię paznokcia, aby uzyskać pożądaną fakturę, a następnie nakładają klej. "Ponieważ paznokcie akrylowe są bardziej sztywne i są w stanie wytworzyć silniejszą więź niż więź między naturalnym paznokciem a łożyskiem" - mówi Green - "każdy uraz paznokcia, taki jak uderzenie lub stuknięcie, może spowodować uniesienie naturalnego paznokcia u nasady".

Aby prawidłowo usunąć akryl, technik musi jeszcze raz opiłować paznokcie. Jeśli paznokcie zostaną zbytnio spiłowane, Green zauważa, że staną się one słabe, łamliwe i zniszczone. Jeśli jednak stwierdzisz, że nie możesz żyć bez akrylu, to jeśli tylko będziesz robić przerwy w jego zdejmowaniu, odwiedzać czyste salony i włączać do swojej rutyny zabiegi higieniczne, możesz złagodzić efekt żółknięcia paznokci, który często towarzyszy akrylowi.

Jak zapobiegać łamaniu się paznokci - raz na zawsze