Najnowsze artykuły

7 holograficznych pomadek do stosowania w...

Chociaż nie szalejemy z powodu obsesji na punkcie jednorożców, która obecnie krąży w sieci, nie oznacza to, że nie lubimy wprowadzać odrobiny zabawy do...

Czytaj Więcej

Łączenie zębów: Wszystko, co chcielibyście wiedzieć

Stocksy

W tym artykule

Co to jest bonding stomatologiczny? Korzyści Jak się przygotować Czego się spodziewać Łączenie zębów a licówki Potencjalne efekty uboczne Koszty Opieka pooperacyjna Ostatni wniosek

Wszyscy mamy swoje niepewności, a dla niektórych, zęby są na szczycie ich listy. To właśnie z tego powodu kosmetyczne zabiegi stomatologiczne są na fali wznoszącej. Choć może się wydawać, że społeczeństwo coraz bardziej komfortowo z niedoskonałych zębów (biorąc pod uwagę nowy adoracji luk), ludzie na całym Instagramie i TikTok są touting licówki jako ich be-all-end-all dla kilowatt uśmiech. Oczywiście, jeśli nie masz solidny kawałek zmiany wydać na swoje zęby, to nie wchodzi w rachubę. Na szczęście, mniej inwazyjne, mniej kosztowne zabiegi istnieją, aby wypełnić pustkę.

Wejdź: bonding stomatologiczny. Nigdy o tym nie słyszałeś? Dentysta medycyny estetycznej Marc Lowenberg, DDS, jest tutaj, aby poprowadzić nas przez to. Przed nami wszystko, co warto wiedzieć o łączeniu zębów, w tym jak wypada ono w porównaniu z licówkami.

Poznaj eksperta

  • Marc Lowenberg, DDS, jest stomatologiem estetycznym pracującym w Lowenberg, Lituchy & Kantor w Nowym Jorku.

Co to jest bonding stomatologiczny?

Według Lowenberga łączenie zębów, bardziej powszechnie określane jako łączenie kompozytowe, to proces polegający na przyklejaniu materiału w kolorze zęba bezpośrednio do zęba w celu poprawy wyglądu wyszczerbionych i przebarwionych zębów. Lowenberg twierdzi, że w niektórych przypadkach łączenie stomatologiczne może nawet pomóc w poprawieniu wyglądu krzywych zębów.

Korzyści wynikające z zastosowania bondingu stomatologicznego

  • Poprawia kolor zęba
  • Poprawia krawędzie zęba
  • Najmniej inwazyjna procedura w stomatologii estetycznej

Zdaniem Lowenberga bonding stomatologiczny jest jedną z najbardziej przystępnych form stomatologii estetycznej, ponieważ nie ingeruje w rzeczywistą strukturę zęba. "Bonding to najmniej inwazyjna procedura w stomatologii estetycznej, ponieważ nie trzeba zmieniać kształtu zębów; można po prostu nałożyć kompozytowy materiał wiążący na istniejący ząb" - wyjaśnia. "Tak więc, dla ludzi, którzy nie chcą, aby ich struktura zęba dotknął, można po prostu użyć klejenia kompozytowego, aby albo zmienić kształt zęba lub zmienić kolor zęba".

Jeśli chodzi o to, jak można go używać, Lowenberg mówi, że klejenie stomatologiczne jest wybawieniem dla minimalnie wyszczerbionych zębów i przebarwionych zębów. "Jeśli wyszczerbisz przedni ząb i nie jest on zbyt duży, możesz zastosować łączenie kompozytowe, aby przywrócić zębowi jego normalny kształt" - mówi. "Można również zastosować łączenie kompozytowe do pokrycia całej powierzchni zęba, co umożliwiłoby zmianę koloru i odbudowę powierzchni zęba".

Dodatkowo, jeśli Twoje zęby ulegają erozji, Lowenberg mówi, że klejenie zębów może pomóc. "Możesz przywrócić to, co uległo zużyciu do normalnej anatomii poprzez ponowne ukształtowanie go za pomocą klejenia kompozytowego", wyjaśnia.

Jak przygotować się do założenia bondingu stomatologicznego?

W przeciwieństwie do innych zabiegów kosmetycznych (nie mówiąc już o innych zabiegach stomatologicznych), łączenie zębów nie wymaga przygotowania. "Stomatolog może zdiagnozować problem i zaproponować naprawę struktury zęba za pomocą bondingu lub licówki porcelanowej" - wyjaśnia Lowenberg. Jeśli łączenie jest najlepszym rozwiązaniem, można je wykonać w gabinecie, często jeszcze tego samego dnia.

Czego należy się spodziewać podczas zabiegu bondingu stomatologicznego

Wiele zabiegów w obrębie jamy ustnej wymaga znieczulenia miejscowego, jednak bonding stomatologiczny nie jest konieczny. "Nie boli, ponieważ struktura zęba jest poddawana działaniu substancji chemicznej, która umożliwia działanie kleju wiążącego na ząb" - wyjaśnia Lowenberg. Jeśli chodzi o rzeczywisty czas trwania leczenia, to zależy on od konkretnych potrzeb pacjenta. "Zależy to od tego, co [np. ile zębów] ma być poddane zabiegowi" - mówi Lowenberg.

Łączenie zębów a licówki

Łączenie zębów jest szeroko stosowanym zabiegiem kosmetycznym. Nie jest to jednak rozwiązanie na stałe. Z tego powodu, jeśli szukasz długoterminowego rozwiązania dla jamy ustnej, Lowenberg zaleca licówki zamiast bondingu. "Licówki to najlepszy sposób na odtworzenie naturalnych zębów" - wyjaśnia. "Twój dentysta nakłada cienką licówkę z wykonanej na zamówienie, wstępnie uformowanej porcelany bezpośrednio na krawędź każdego zęba". I, w przeciwieństwie do łączenia zębów, które zazwyczaj trwa od dwóch do trzech lat, mówi, że licówki porcelanowe mogą trwać od 10 do 20 lat i zajmują tylko dwie wizyty u dentysty, aby przekształcić swój uśmiech.

Potencjalne skutki uboczne

Największymi wadami bondingu jest to, że może on z czasem odbarwić się i łatwo ulega odpryskom. W rezultacie, Lowenberg wskazuje, że utrzymanie na klejenie jest znacznie wyższa niż to jest na licówki porcelanowe. "Bonding w pewnych zastosowaniach wytrzyma dłużej niż inne, ale kiedy stosuje się bonding kompozytowy na całej powierzchni zęba, zazwyczaj nie wytrzymuje on dłużej niż dwa do trzech lat" - dodaje.

Koszty

Chociaż Lowenberg uważa, że koszt bondingu stomatologicznego jest przystępny - biorąc pod uwagę, że poprawia wygląd uśmiechu za mniej niż kosztowałby pełny zestaw licówek, który w niektórych przypadkach może kosztować nawet 30 000 USD - wszystko zależy od budżetu. "Bonding zazwyczaj waha się od około $ 400 do $ 1,000 za ząb," Lowenberg akcji. Teraz, zanim pójdziesz pomnożyć liczbę zębów masz przez ten koszt, wiedz, że klejenie kompozytowe jest najczęściej używany do zębów, które są widoczne podczas rozmowy lub uśmiechania się - więc zazwyczaj nie trzonowców.

Opieka po zabiegu

Jedynym aftercare jest to, że trzeba być ostrożnym z zębami po wizycie wiązania dentystycznego. I to nie tylko zaraz po, ale zawsze po. "Niezależnie od tego, czy wykonuje się bonding, czy licówki porcelanowe, nie można używać zębów do niczego innego niż żucia" - mówi Lowenberg. "Co ja mówię, nie można otwierać butelek zębami, ani obgryzać paznokci, ani robić niczego, co łatwo spowoduje pęknięcie bondingu, bo on pęknie". Ponadto ostrzega przed gryzieniem twardych rzeczy, takich jak jabłka i marchewki, ponieważ to również może być przepis na katastrofę w przypadku bondingu stomatologicznego.

Ostatni wniosek

Jeśli chcesz wygładzić krawędzie zębów lub poprawić kolor uśmiechu, klejenie stomatologiczne może pomóc. Jednak jeśli nie jesteś w stanie zobowiązać się do łagodnych nawyków jamy ustnej, a mianowicie do zwracania szczególnej uwagi na to, w jaki sposób gryziesz przedmioty, może to być trochę stratą, ponieważ bonding stomatologiczny jest bardzo łatwy do złamania. Dodatkowo, ponieważ może się odbarwić, tylko ty możesz zdecydować, czy wydawanie setek dolarów na krótkotrwałą poprawę uśmiechu jest tego warte. Przed wielkim wydarzeniem na kilka zębów? Być może. Ale wszystko na całym bez ważnego powodu? Eh, może nie. Ale znowu, tylko ty możesz zdecydować.

Mam licówki po raz pierwszy - oto jak to jest