Najnowsze artykuły

7 holograficznych pomadek do stosowania w...

Chociaż nie szalejemy z powodu obsesji na punkcie jednorożców, która obecnie krąży w sieci, nie oznacza to, że nie lubimy wprowadzać odrobiny zabawy do...

Czytaj Więcej

Czas zacząć nosić SPF przy żelowym manicure

Stocksy

Prawdopodobnie słyszałeś o znaczeniu noszenia filtrów przeciwsłonecznych każdego dnia i o ryzyku ekspozycji na słońce bez ochrony ad nauseam. W 2020 roku 77% osób stosowało krem z filtrem na plaży, podczas gdy tylko 11% stosowało go codziennie, co zalecają dermatolodzy. Niedawno Amerykańska Akademia Dermatologiczna stwierdziła, że ludzie powinni stosować SPF również przed wykonaniem żelowego manicure. Nawet jeśli większość ludzi nie stosuje filtrów przeciwsłonecznych codziennie, eksperci mają nadzieję, że będą je stosować przed wykonaniem paznokci, biorąc pod uwagę potencjalnie szkodliwe skutki uboczne.

"Gdyby ludzie znali ryzyko, myślę, że zaczęliby chronić swoje dłonie przed żelowym manicure" - mówi Loren G. Franco, MD, FAAD, dermatolog z The Dermatology Specialists of Monmouth County. W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego dermatolodzy uważają, że ta nowa praktyka wydana przez AAD jest niezbędna i jak chronić skórę podczas wykonywania żelowego manicure.

Spotkaj się z ekspertem

  • Loren G. Franco, MD, FAAD, jest certyfikowanym dermatologiem w The Dermatology Specialists of Monmouth County. Jest absolwentką New York University School of Medicine. Dr Franco specjalizuje się w szeregu zabiegów, w tym kosmetycznych i medycznych.
  • Angie Seelal jest certyfikowanym zarejestrowanym asystentem lekarza specjalizującym się w dermatologii w Advanced Dermatology PC.
  • Rachel Nazarian, MD, jest certyfikowanym dermatologiem z siedzibą w Nowym Jorku. Jest również asystentem profesora klinicznego na wydziale dermatologii w szpitalu Mount Sinai.

Ryzyko związane z żelowym manicure

Według AAD, manicure żelowy może być trudny do wykonania na paznokciach. "Manicure żelowy może powodować łamliwość paznokci, złuszczanie i pękanie, a powtarzające się stosowanie może zwiększyć ryzyko raka skóry i przedwczesnego starzenia się skóry na dłoniach", wyjaśniają. "Może to również powodować osłabienie paznokci i rozwój grzybów lub bakterii".

Światło UV i LED używane do utwardzania żelowego lakieru do paznokci są jak mini łóżka opalające dla twoich rąk. "Zarówno łóżka opalające, jak i manicure żelowy zawierają wysoki poziom promieniowania UVA, które odgrywa ważną rolę w rozwoju raka skóry. W przeciwieństwie do zwykłych łóżek opalających, lampy te emitują mniej promieniowania UVA, więc ryzyko rozwoju raka skóry jest w ich przypadku znacznie niższe" - mówi dr Franco. Mimo że promieniowanie UVA w żelowych manicure stanowi znikome ryzyko, dr Franco radzi swoim pacjentom, aby zachowywali się bezpiecznie i chronili swoją skórę. Powtarzające się wystawianie na działanie tych lamp może również powodować szybsze starzenie się dłoni. "Obejmuje to cienką skórę, zmarszczki i plamistą pigmentację" - mówi dr Franco. Ryzyko to może wzrastać wraz z dalszym narażeniem na promieniowanie w czasie.

Jak chronić skórę przed promieniowaniem

Jedną z porad AAD dotyczących zdrowych paznokci jest stosowanie na dłonie wodoodpornego kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania, z filtrem SPF 30 lub wyższym. "Pomoże to chronić skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym stosowanym do uszczelniania żelowego lakieru do paznokci" - czytamy na stronie AAD. "Inną opcją jest założenie ciemnych, nieprzezroczystych rękawiczek z odciętymi końcówkami palców przed nałożeniem lakieru do paznokci".

Jednak te metody nie są całkowicie niezawodne. "To nadal nie chroni przed nowotworami skóry z rozwoju pod samym paznokciem", mówi dr Franco. Według dr Franco, rak pod paznokciem jest zazwyczaj spowodowany urazem lub kontuzją palców rąk i nóg, a nie słońcem.

Według Angie Seelal, PA-C w Advanced Dermatology PC, Twoja manikiurzystka może zastosować SPF zamiast balsamu. "To świetny moment, aby zamienić balsam na filtr przeciwsłoneczny, zwłaszcza jeśli wykonujesz manicure żelowy i wymagasz ekspozycji na światło UV, a nawet jeśli używasz lampy UV do suszenia" - mówi. Ponadto, zachęca swoich pacjentów do przyjmowania doustnych antyoksydantów, które oferują dodatkową warstwę ochrony skóry. "Heliocare to bezpieczna i łatwa opcja, która może chronić skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, takich jak te wytwarzane przez światło widzialne i lampy UV w salonach stylizacji paznokci" - mówi Seelal.

Dlaczego powinnaś chronić swoje paznokcie?

W świetle wzrostu liczby przypadków raka skóry i uszkodzeń paznokci na przestrzeni lat, AAD wydała przewodnik po zdrowych paznokciach, aby zapewnić bezpieczeństwo Twoim tipsom. "Stosowanie promieniowania UV w salonach paznokciowych znacznie wzrosło, zwłaszcza wraz z pojawieniem się manicure żelowego, który wymaga aktywacji światłem UV" - mówi dr Rachel Nazarian, dermatolog z Nowego Jorku. "Coraz więcej osób decyduje się na paznokcie żelowe i akrylowe, ponieważ zabawne i skomplikowane wzory paznokci są teraz w modzie" - dodaje Seelal.

Jednak następnym razem, gdy zrobisz sobie żelowy manicure, pamiętaj, że nałożenie SPF na dłonie zajmie Ci kilka sekund. Przede wszystkim, chociaż ładny lakier to świetna zabawa, dbanie o bezpieczeństwo skóry bez względu na to, czy jesteś na plaży w palącym słońcu, czy w salonie fryzjerskim, na dłuższą metę się opłaci. Sprawdź nasze ulubione kremy do rąk z SPF, które możesz mieć w swojej torebce przed następną wizytą u manicurzystki.

Produkty

  • Supergoop! Handscreen SPF 40

  • EltaMD So Silky Hand Creme

  • La Roche-Posay Cicaplast Krem do rąk

13 najlepszych drogeryjnych kremów do rąk, które wygładzają suchą i szorstką skórę Źródła artykułów Byrdie korzysta z każdej okazji, aby poprzeć fakty zawarte w naszych artykułach wysokiej jakości źródłami, w tym recenzowanymi badaniami. Przeczytaj nasze wytyczne redakcyjne, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbamy o dokładność, wiarygodność i rzetelność naszych treści.
  1. Franki R. Sondaż: Amerykanie nie przestrzegają zasad stosowania filtrów przeciwsłonecznych. WebMD.

  2. Czerniak podpaznokciowy: Objawy, czynniki ryzyka i leczenie.