Najnowsze artykuły

7 holograficznych pomadek do stosowania w...

Chociaż nie szalejemy z powodu obsesji na punkcie jednorożców, która obecnie krąży w sieci, nie oznacza to, że nie lubimy wprowadzać odrobiny zabawy do...

Czytaj Więcej

Czerwona szminka jest potężnym narzędziem ekspresji w społecznościach kolorowych

Klaus Vedfelt / Getty Images

W tym artykule

Czerwona szminka jako symbol elegancji Czerwona szminka jako symbol buntowniczości Czerwona szminka jako symbol dwoistości kobiecości Przemyślenia końcowe

Czerwona szminka to klasyka. Ważne jest jednak, aby zdać sobie sprawę z jej złożonego związku ze społecznością BIPOC. Wiele kolorowych kobiet, w tym ja, było uczonych, że noszenie czerwonej szminki nie jest dla nas symbolem wyrafinowanej kobiecości. Dorastając, kojarzyłam czerwoną szminkę z białymi, czarującymi gwiazdami, takimi jak Marilyn Monroe czy Taylor Swift. Przez lata sądziłam, że ten kolor może wyglądać korzystnie tylko przy bladej skórze. Z wiekiem zdałam sobie sprawę, że czerwona szminka wygląda stylowo na każdym, a osoby kolorowe od wieków stosują ten odcień jako narzędzie ekspresji.

Czerwona szminka jako symbol elegancji

W starożytnej Mezopotamii Sumerowie z różnym powodzeniem wymyślili szminkę, krusząc kamienie szlachetne w celu uzyskania proszku o czerwonym zabarwieniu. Kosmetolog Abu al-Qasim al-Zahrawi wynalazł formowaną szminkę w Złotym Wieku Islamu.

W starożytnym Egipcie szminka podkreślała status społeczny i wyrafinowanie. Kleopatra używała rozgniecionych robaków i karminu, aby stworzyć charakterystyczną czerwoną szminkę. Podobnie w Chinach, 5000 lat temu, wermilion, tłuszcz zwierzęcy i wosk mineralny były jednymi ze składników używanych do produkcji pomadki, która miała podkreślać władzę.


Czerwona szminka jako symbol buntowniczości

Historia koloru czerwonego jest zawiła, ponieważ symbolizuje on również bunt. W 2018 roku nikaraguańskie kobiety i mężczyźni potępili uwięzienie antyrządowych demonstrantów i autorytaryzm Daniela Ortegi, nosząc czerwoną szminkę, charakterystyczną dla aktywistki Marlen Chow. Ostatnio, w grudniu 2019 r., tysiące chilijskich kobiet maszerowało w czerwonych chustach i szminkach, potępiając przemoc seksualną.

Historyk mody Shelby Ivey Christie zauważa, że wiele czarnych kobiet używa czerwonej szminki jako sposobu na zmianę narracji po latach hiperseksualizacji i karykatury. Podobnie Keka Araújo, niezależna dziennikarka i redaktorka weekendowa Black Enterprise, pisze: "Czerwona szminka jest aktem oporu noszonym przez czarne kobiety". Podsumowując: czerwona szminka głośno wyraża nasze myśli na temat opresyjnych systemów i przywództwa.

Czerwona szminka jako symbol dwoistości kobiecości

Ograniczało mnie myślenie, że tylko Taylor Swift lub Audrey Hepburn mogą nosić czerwoną szminkę. Teraz, kiedy ją nakładam, czuję się ośmielona. Częściowo zawdzięczam tę zmianę poznaniu takich kobiet jak Kumander Liwayway, filipińska królowa piękności. Przyłączyła się do ruchu partyzanckiego, aby walczyć przeciwko japońskiej okupacji Filipin.

Po przyłączeniu się do rewolucji w wieku 22 lat Remedios Gomez Paraiso została nazwana "Kumander Liwayway" (liwayway oznacza świt). Sławę przyniósł jej pojedynek z tymi, którzy podważali jej kompetencje ze względu na jej bojowy wygląd, na który składały się perfumy, wypolerowane paznokcie i charakterystyczne czerwone usta.

Kumander Liwayway to tylko jeden z przykładów kobiety, która zrozumiała dwoistość swojej tożsamości i użyła szminki, aby podkreślić ten niuans. Udowodniła, że w pięknie tkwi dzikość i na odwrót. Rubinowe usta Fridy Kahlo i czerwone usta Alexandrii Ocasio-Cortez to kolejne przykłady kobiet kolorowych, które mają swój własny, wyrazisty styl.

Jako filipińska kobieta queer nieustannie renegocjuję to, jak wygląda dla mnie kobiecość i piękno, ponieważ mogę mieć wrażenie, że podważam kolonialne standardy po prostu przez to, że istnieję. Przez cały czas trwania pandemii czerwona szminka była moim sposobem na zaznaczenie kobiecości. Może nie jestem wojowniczką jak Remedios, ale mam swoje bitwy, którym muszę stawić czoła. Z czerwonymi ustami czuję się pewna siebie, by stawić im czoła.

Przemyślenia końcowe

Kiedy nakładamy czerwoną szminkę, nie powinnyśmy się martwić, że jest jej "za dużo". Podobnie jak my, czerwona szminka może oznaczać tak wiele. Może emanować śmiałością i powabem w równym stopniu. Wiedząc to, co teraz wiem, czerwona szminka nie jest zarezerwowana dla białego feminizmu czy hollywoodzkiego przepychu. Zawsze była związana z osobami kolorowymi. Ogarniam przestrzeń, którą zajmuje na moich ustach, tak jak ogarniam przestrzeń, którą sama zajmuję.


Powrót wyrazistej szminki Źródła artykułów Byrdie korzysta z każdej okazji, aby poprzeć fakty zawarte w naszych artykułach wysokiej jakości źródłami, w tym recenzowanymi badaniami. Przeczytaj nasze wytyczne redakcyjne, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dbamy o dokładność, wiarygodność i rzetelność naszych treści.
  1. Schaffer S. Czytając z ruchu warg: historia szminki w zachodnich kręgach władzy.

  2. Schaffer S. Reading our lips: the history of lipstick regulation in western seats of power. Opublikowano w Internecie w 2006 roku.

  3. Lanzona VA. Capturing the Huk Amazons: representing women warriors in the Philippines, 1940s-1950s. South East Asia Research. 2009;17(2):133-174.